OIVASEUTU 20.9.2024 13:00

UutisOiva tavoittaa 18 100 lukijaa viikossa – Verkkojuttujen lukijamäärä kasvaa tasaisesti

Tuore Kansallinen Mediatutkimus kertoo, että 96 prosenttia 15 vuotta täyttäneistä suomalaisista lukee sanomalehtiä. Yhteensä tämä tarkoittaa 4,1 miljoonaa suomalaista. Taso on täsmälleen sama kuin vuotta aiemmin.

UutisOivan tavoittavuus on säilynyt myös täysin viime vuoden tasolla eli lehti tavoittaa printtinä ja verkossa viikoittain 18 100 lukijaa.

– Levikkialueemme väkilukuun suhteutettuna tulos on erittäin hyvä, eikä tuohon lukemaan ole helppo saada enää kasvua. Omasta verkkoanalytiikastamme näemme, että verkkojuttujen lukijamäärä kasvaa tasaisesti. Osin siksi, että sivuston kävijämäärä on kasvussa, mutta vielä vahvemmin niin, että sivuille tulevat lukijat viihtyvät juttujemme parissa pidemmän aikaa ja lukevat kerralla useamman jutun, UutisOivan päätoimittaja Katri Linnikko kertoo.

Uutismedian liiton markkinointi- ja tutkimusjohtaja Sirpa Kirjonen toteaa valtakunnallisista tuloksista, että siirtymä digitaaliseen sisältöön on kasvanut vahvasti.

– On kuitenkin huomioitava, että painettu lehti on edelleen merkityksellinen tuote joka toiselle suomalaiselle, 65 vuotta täyttäneistä 17 prosentille jopa se ainoa tapa lukea sanomalehteä. Painetun sanomalehden jakelun vaikeutuessa ja kustannusten kasvaessa on luotava edellytykset, joilla printtiuskollisimmatkin kokevat ajan saatossa digipalvelut yhtä miellyttävinä, ellei jopa monipuolisuudessaan printtiä parempina, Kirjonen toteaa.

Kansallisen Mediatutkimuksen päätilaaja on MediaAuditFinland Oy ja toteuttaja Kantar TNS Oy. KMT:ssä on mukana 127 sanomalehteä ja siihen vastaa vuosittain 23 000 vähintään 15-vuotiasta suomalaista.

Jaa artikkeli

Facebook Twitter Kommentoi

Kommentit

Toivomme vilkasta ja moniäänistä keskustelua! Noudatathan pelisääntöjä.

Kirjoita selkeästi ja napakasti. Kaikki viestit luetaan ja hyväksytään ennen julkaisua. Loukkaavia, henkilöön meneviä tai vihamielisiä kommentteja emme julkaise.

Kiitos kommentistasi!

 

Anna nimimerkki, mikäli et halua kommentoida omalla nimelläsi.

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

Lue lisää

OIVASEUTU 9.1.2025 17:00 Tilaajille

UutisOivan uutiskirje kerää yhteen viikon kiinnostavimmat jutut – Tilaa perjantain juttupaketti nyt!

OIVASEUTU 9.1.2025 07:00 Tilaajille

Vuonna 2024 kiinnostivat uudet ylioppilaat, onnettomuudet, uudet ihmiset ja sudet – Katso, mitä uutisia seudulla luettiin eniten

OIVASEUTU 4.11.2024 12:00 Tilaajille

Seutulehti UutisOiva on viiden parhaan joukossa Vuoden paikallismedia -kilpailussa – Voittaja selviää marraskuun lopulla

MIELIPIDE 24.10.2024 13:00 Tilaajille

Napakat 23.10. – ”Pirha säästää ja peruu lehtitilauksiaan”

Uutiset 21.9.2024 10:00 Tilaajille

Tutkimus: Sanomalehtiin luotetaan ylivoimaisesti eniten – Blogeja ja Facebookin sisältöä pitää luotettavana alle kolme prosenttia vastanneista