JÄMIJÄRVI 3.2.2023 19:00

Satakunnan hyvinvointialueen palkanmaksu yskähteli kuun vaihteessa: perhehoitajilta puuttunut palkkioita

Nina Ylinen



Satakunnan hyvinvointialueella on ollut ongelmia palkanmaksussa tammi-helmikuun vaihteessa.

Ongelmia on ilmennyt etenkin työaikakorvausten maksamisessa ja lyhytaikaisen henkilöstön peruspalkan maksamisessa. Ennakonpidätyksiä on tehty 60 prosentin mukaan, vaikka verokortti olisikin toimitettu.
Lisäksi noin 30 perhehoitajalla ja tukihenkilöllä on ollut virheellisyyksiä ja puutteita palkkioiden maksuissa.
Hyvinvointialue kertoo tiedotteessaan, että palkanmaksun virheitä on jo saatu osittain korjattua, ja että korjaukset jatkuvat edelleen aktiivisesti.

Jaa artikkeli

Facebook Twitter

Lue lisää

JÄMIJÄRVI/PORI 11.4.2023 17:00 Tilaajille

Satakunnan palveluverkko käyty läpi – syksyllä päätetään, miten käy Jämijärven palveluiden 

Uutiset 9.3.2023 15:00 Tilaajille

Satakunnan hyvinvointialue on aloittanut tutkinnan kuolemantapauksessa – lääkejakelussa havaittiin poikkeama

KOLUMNI 11.2.2023 09:00 Tilaajille

Kirjoittajavieras: Terveyskeskus on edelleen terveyskeskus – ”Nyt vaan sitten uudelleen lukemaan palvelulupausta ja sen tuomia kauniita sanoja”

JÄMIJÄRVI 31.1.2023 10:00 Tilaajille

Satakunnan sote-kiinteistöjen kunto luupin alla – myös Jämijärven kiinteistöt syynissä

OIVASEUTU 2.1.2023 09:33 Tilaajille

Sote-palvelut ovat nyt virallisesti maakunnilla – mikä siis muuttuu?