IKAALINEN/TUUSULA 29.4.2022 17:00

Saskylaiset loistivat ammattiin opiskelevien kisoissa

Nina Ylinen

Saskyn opiskelijat veivät jälleen mitaleja ja kunniamainintoja Tuusulassa järjestetyissä SAKUstars -kilpailussa, jossa kisaavat ammattiin opiskelevat ympäri Suomen. Kilpailussa on sarjoja sekä ennakko- että paikan päällä tehtäville töille.

Livesarjoissa mitalin vei Ikaalisten käsi- ja taideteollisuusoppilaitoksen Satu Kuusela ”Taidetta kahdessa tunnissa” -sarjassa.

Näytöslaji ”Vakka ja Kansi” -kilpailussa Aino Ellilä sai kolmossijan.

Sarjassa ”Mallin mukaan” kunniamaininnoille nousivat saman oppilaitoksen Liisa Olkinuora, Aino Ellilä, Iiris Mäkinen ja Nelly Anttonen.

Henkilöstösarjassa kunniamaininnan sai Saskyn Luoteis-Pirkanmaan oppilaitoksen rehtori Joni Liukkonen.

Ammattiin opiskelevien kulttuurikilpailuja on järjestetty vuodesta 1953 alkaen, SAKUstars -nimellä vuodesta 2008 lähtien.

Jaa artikkeli

Facebook Twitter Kommentoi

Kommentit

Toivomme vilkasta ja moniäänistä keskustelua! Noudatathan pelisääntöjä.

Kirjoita selkeästi ja napakasti. Kaikki viestit luetaan ja hyväksytään ennen julkaisua. Loukkaavia, henkilöön meneviä tai vihamielisiä kommentteja emme julkaise.

Kiitos kommentistasi!

 

Anna nimimerkki, mikäli et halua kommentoida omalla nimelläsi.

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

Lue lisää

MIELIPIDE 11.4.2025 10:00 Tilaajille

Napakat 9.4. – ”Toivottavasti mahdollisimman moni äänestää tulevissa vaaleissa”

MIELIPIDE 7.3.2025 15:00 Tilaajille

Lukijalta: Ikaalisten voima rakentuu perinnettä kunnioittavista oivaltavista valinnoista – ”Älkäämme uuvuttako itseämme tyhjän elinvoimaämpärin kanssa kiirehtiessämme!”

HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN 17.1.2025 11:41 Tilaajille

Saskyn valtionosuudet laskivat – Edessä on yt-neuvottelut

HÄMEENKYRÖ 4.1.2025 14:00 Tilaajille

Saskyn Osaran kampus on rakennettu uusiksi: Oppimiskeskus Verso on uusin investointi – ”Seinille on mahdollista heijastaa kuvia ja maailmaa”

IKAALINEN 22.10.2024 07:00 Tilaajille

Soitinrakennuksen opetusta Ikatalla jo 40 vuotta: ”Opetuksen ansiosta Suomeen on syntynyt uusi kitaranrakentajasukupolvi”