PÄÄKIRJOITUS 12.2.2025 06:00 Tilaajille

Pääkirjoitus: Mihin suuntaan mennään, Pirha? – ”Onko kokonaisuus oikeasti kenenkään hanskassa?”

Katri Linnikko
Katri Linnikko
Ikaalisten kaupungin johto ja johtavat luottamushenkilöt saivat runsas viikko sitten jäisen suihkun Pirkanmaan hyvinvointialueen suunnalta, kun kiinteistöneuvottelujen yhteydessä kävi ilmi, että Pirha olisi suunnittelemassa Toivolansaarikodin sulkemista vielä tämän vuoden loppuun mennessä. Toki aluehallitus oli päättänyt Toivolansaarikodin ja Kotipihlajan sulkemisesta vuoden 2026 loppuun mennessä jo maaliskuussa, mutta sen jälkeen Pirhan viranhaltijat olivat viestineet useamman vuoden jatkosta.

Haluatko jatkaa lukemista?

Artikkeli on luettavissa UutisOivan tilaajille. Kaikkiin tilauksiin sisältyy kirjautumistunnukset.
Voit myös ostaa vuorokauden lukuoikeuden oivaseutu.fi -sivuston sisältöön 3 eurolla.

Lue lisää

HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN 30.4.2025 10:00 Tilaajille

Ikäihmisten päivätoiminta saamassa jatkoa, Ikaalinen vaakalaudalla – ”Onko oikein lopettaa yhdeltä paikkakunnalta kaikki palvelut?”

HÄMEENKYRÖ 25.4.2025 14:36 Tilaajille

Hämeenkyrö menettää puolen miljoonan euron edestä vuokratuloja – ”Olemme lähtötilanteessa”

HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN 25.4.2025 09:00 Tilaajille

Hengitysyhdistys sai Pirhalta kohdeavustuksen, Vesajärvi jäi ilman – Hakemuksia tuli neljä kertaa enemmän kuin jaettavaa oli

KIRJOITTAJAVIERAS 23.4.2025 17:00 Tilaajille

Kirjoittajavieras: Ihmisen pitäisi edelleen olla tärkein – ”Väestömme ikääntyy vääjäämättömästi ja sairastavuus lisääntyy iän myötä”

OIVASEUTU 23.4.2025 07:00 Tilaajille

Vammaispalvelulaki parantaa nepsy-lasten ja autismin kirjosta kärsivien asemaa – Yhdenvertaisvaltuutettu sai kuulla Pirhan laintulkinnasta