OIVASEUTU 1.6.2023 10:30

Onnea kevään valmistuneet! Katso seudun nimet täältä

Nina Ylinen



Sasky ammatti-instituutti Iisakista, Hämeenkyröstä, ovat valmistuneet seuraavat henkilöt:


Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:
Saku Hiltunen, Hämeenkyrö
Aatu Huhtasalo, Ikaalinen
Jesse Joensuu, Ikaalinen
Aukusti Jokinen, Parkano
Eemeli Kylä-Utsuri, Hämeenkyrö
Tuomas Lepistö, Ikaalinen
Matias Linna, Hämeenkyrö
Aki Macgilleon (kaksoistutkinto), Hämeenkyrö
Uunas Mustajärvi, Parkano
Aleksi Pärssinen, Hämeenkyrö


Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja tai levyseppähitsaaja:
Verneri Huhtasalo, Ikaalinen
Johanna Kotti, Hämeenkyrö
Jesse Leino, Ikaalinen
Samuel Nevalainen, Nokia
Oskari Tarna, Ikaalinen
Tero Uusitalo, Ylöjärvi
Aleksi Virtanen, Ikaalinen

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:
Lauri Haavisto, Ikaalinen
Noora Hokkanen, Nokia
Tero Jokinen, Ikaalinen
Jesse Koskinen, Parkano
Kalle Laakso, Ikaalinen
Aleksi Mantonen, Ylöjärvi
Niko Mäkinen, Parkano
Petteri Männistö, Ylöjärvi
Joonas Pajunen, Parkano
Matias Rahko, Ylöjärvi
Eino Takala, Hämeenkyrö
Lassi Toivonen, Ikaalinen
Elis Valtonen, Tampere
Ville Vataja, Ylöjärvi

Ravintola- ja cateringalan perustutkinto, kokki:
Mico Bergström, Ylöjärvi
Miikka Kotajärvi, Ylöjärvi
Siiri Majamaa, Ikaalinen
Tuukka Pusa, Hämeenkyrö
Miro Rosengren, Espoo
Nestori Sulonen, Hämeenkyrö

Ravintola- ja cateringalan osatutkinto, kahvilatyöntekijä:
Heikki Keski-Vinkka, Hämeenkyrö

Ravintola- ja cateringalan osatutkinto, palvelutyöntekijä:
Marjo Leppänen, Ikaalinen

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:
Sari Hyökki, Hämeenkyrö
Katariina Kirmo, Hämeenkyrö
Miro Myllymäki, Ylöjärvi
Miska Myllymäki, Ylöjärvi
Rene Palolampi, Hämeenkyrö
Juhani Peltonen, Sastamala

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, automaatioasentaja ja sähköasentaja:
Riikka Bamberg, Hämeenkyrö
Pauli Bro, Hämeenkyrö
Tuomas Friimäki, Tampere
Janne Helander, Nokia
Onni Hirsimäki, Ylöjärvi
Veeti Hurtig, Ylöjärvi
Joel Jaakkola, Sastamala
Joonas Jouti, Parkano
Iiro Kalliola, Lempäälä
Pasi Kaseva, Tampere
Akusti Keihänen, Parkano
Jere Likolammi, Parkano
Leevi Mäenpää, Tampere
Ville Mäkelä, Ikaalinen
Juuso Mäkipelto, Ylöjärvi
Eemeli Mäkynen, Hämeenkyrö
Oscar Niinimäki, Parkano
Eetu Suomilammi (kaksoistutkinto), Parkano,
Otto Suominen, Ikaalinen
Aleksi Tuomisto, Ylöjärvi
Juuli Valli (kaksoistutkinto), Parkano

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja:
Leevi Inkeroinen, Ikaalinen

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja:
Topias Eronen, Hämeenkyrö
Jani Haavisto, Ikaalinen
Niko Harsu, Ikaalinen
Eero Haukipää, Hämeenkyrö
Nuutti Jurvanen, Ikaalinen
Jesse Kallio (kaksoistutkinto), Hämeenkyrö
Lauri Lepola, Hämeenkyrö
Noa Paulus, Hämeenkyrö
Riku Pekkanen, Hämeenkyrö
Joona Piittala, Hämeenkyrö
Niklas Rahkola, Hämeenkyrö
Oskari Salo, Hämeenkyrö
Otto Veikkola, Parkano
Jani Vienonen, Hämeenkyrö

Sasky ammatti-instituutti Iisakin Osaran maaseutuopetusyksiköstä, Hämeenkyröstä, ovat valmistuneet seuraavat opiskelijat:

Maatalousalan perustutkinto, maatilatalouden osaamisala:
Ella Ajosmäki
Johannes Hietalahti
Katariina Karvinen
Milla Kivioja
Annamari Lehto
Taina Mäntynen
Ella Suontausta
Saara Valtonen
Veloria Vauhkonen
Aada Vienola

Maatalousalan perustutkinto, maatalousteknologian osaamisala:
Saku Luhtala
Tuukka Salmi

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luontoalan osaamisala:
Tatu Airikka
Johanna Berg
Merika Enne
Eija Helminen
Taina Isosaari
Laura Kangas
Hanna Korppiluoto
Noora Kronqvist
Sanna Kuuva
Sanna Lampinen
Salla Rouvari
Anniina Räsänen
Aino Siponen
Jaana Tolonen
Mirva Virtanen

Luontoalan ammattitutkinto, Luonnontuotealan osaamisala:
Minna Rauhaniemi
Anne Riekki

Sasky Ikaalisten kauppaoppilaitoksesta ovat valmistuneet seuraavat opiskelijat:

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi:
Konsta Hakanen, Kankaanpää,
Nooa Halme, Hämeenkyrö,
Miia Jauhiainen, Hämeenkyrö,
Linda Jylhä, Jyväskylä,
Eerika Jylli, Hämeenkyrö,
Ella Kauppila, Ikaalinen,
Kaisa Kestinen, Hämeenkyrö,
Elina Korkeasalo, Ylöjärvi,
Kiia Kurula, Ikaalinen,
Marja Kytölä, Tampere,
Jenni Majamäki, Jämijärvi,
Inka Peltola, Lappeenranta,
Kristi Tenorist, Ikaalinen,
Jasmin Wallin, Ikaalinen.

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:
Soile Koljonen, Hämeenkyrö,
Sanna Mäyrä, Hämeenkyrö,
Minna Tihinen, Ylöjärvi,
Milla Tuohenmaa, Hämeenkyrö.

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, IT-tukihenkilö:
Juha Kuivalainen, Ikaalinen.

Sasky/Ikaalisten käsi- ja taideteollisuusoppilaitoksesta ovat valmistuneet seuraavat opiskelijat:

Taidenteollisuusalan perustutkinto, tuotteen valmistuksen osaamisala:
Päivi Anttila Parkano,
Tiina Eklund Pohjankuru,
Tiina Jokinen Sastamala,
Anita Kaasalainen Nokia,
Jenni Karinen Oriniemi,
Roosa Keljo Tampere,
Tarja Kettunen Tampere,
Niina Kuosmanen Porvoo,
Anne Kämäräinen Tampere,
Jaani Myllymaa Tampere,
Marjukka Mäkinen Tampere,
Helmi Napier Tampere,
Nadja Nikko Ikaalinen,
Jyrki Peltoniemi Vartiala,
Anu Penttinen Tampere,
Minja Petäjäniemi Kuru,
Juho Reinikainen Lappeenranta,
Sari Ruhala Kärsämäki,
Merja Savela Vesilahti,
Sirkka-Liisa Svensk Mänttä,
Maija Viitaniemi Ikaalinen,
Saara Vähälä Tampere.

Taideteollisuusalan perustutkinto, restaurointialan osaamisala:
Tiina Kivioja Tampere,
Jaana Koivumäki Tampere,
Jonne Laiti Tampere,
Leena Lännenpää Siuro,
Marjo Niemenmaa Tampere,
J Salonen Karjalohja,
Jaakko Kähönen Orivesi,
Pia Tuominen Ylöjärvi,
Marja-Leena Vuorio Sastamala.

Taideteollisuusalan perustutkinto, soitinrakennusalan osaamisala:
Saku Kivioja Ikaalinen,
Konsta Savolainen Turku,
Juuso Tolonen Jyväskylä,
Joonas Wallenstjerna Hämeenlinna.

Taideteollisuusalan perustutkinto, metalliseppäalan osaamisala:
Henri Hellstedt Helsinki,
Juho Jaatinen Ikaalinen,
Eero Hautakangas Nokia,
Mikko Nikkari Eura.

Taideteollisuusalan perustutkinto, käsityön ohjaustoiminnan osaamisala:
Salla Hyytiäinen Tampere,
Tuula Leminen Kyröskoski,
Hanna Matikainen Palojoki,
Milja Mukkulainen Tampere,
Marika Pitkänen Parkano,
Sini Sundholm Pohjankuru,
Kati Suonpää-Rantanen Tampere,
Teresa Tiinanen Tampere,
Iida Toppinen Sastamala,
Sari Tuominen Sastamala,
Jussi Uusimaa Tampere,
Nelli Vedenoja Jyväskylä,
Anni Volanen Tampere.

Taideteollisuusalan perustutkinto, puusepänalan osaamisala:
Marika Jalava Tampere,
Tomi Koskinen Sastamala,
Maxim Kviatkovski Tampere,
Mauri Nivala Ylöjärvi,
Essi Torppa Tampere.


Luettelo päivittyy sitä mukaa kun saamme tietoja. Puuttuuko nimi? Ota yhteyttä: toimitus@oivaseutu.fi

Jaa artikkeli

Facebook Twitter Kommentoi

Kommentit

Toivomme vilkasta ja moniäänistä keskustelua! Noudatathan pelisääntöjä.

Kirjoita selkeästi ja napakasti. Kaikki viestit luetaan ja hyväksytään ennen julkaisua. Loukkaavia, henkilöön meneviä tai vihamielisiä kommentteja emme julkaise.

Kiitos kommentistasi!

 

Anna nimimerkki, mikäli et halua kommentoida omalla nimelläsi.

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

Lue lisää

OIVASEUTU 30.5.2024 10:10 Tilaajille

Onnea kevään valmistuneet – Katso seudun nimet täältä!

HÄMEENKYRÖ 27.5.2024 09:00 Tilaajille

Sasky hakee kylmäasennuksen koulutusta Iisakkiin – Alalla kova pula tekijöistä

IKAALINEN/TAMPERE 27.4.2024 10:00 Tilaajille

Kirja: Ikatalla opettavan Mikko Kangasjärven elämäkerta avaa haitaripojan kasvutarinan Yön pianistiksi

IKAALINEN 26.4.2024 13:00 Tilaajille

SAKUstars kokosi satoja opiskelijoita Ikaalisiin – ”Kisaorganisaatio hoiti homman hienosti”

IKAALINEN 23.4.2024 12:30 Tilaajille

Valtakunnallinen kulttuurikilpailu SAKUstars kokoaa Ikaalisiin lähes 600 osallistujaa –Kilpailulajeja on karaokesta kannustushuutoihin