IKAALINEN 4.2.2022 12:00 Tilaajille

Luhalahden ja Iso-Röyhiön rantojen kaavoitus etenemässä: lomarakentamiselle tulossa 44 uutta paikkaa, Luhalahden kylään 11 uutta vakituista asuinpaikkaa

Liisa Raipala
Kyrösjärven rantojen yleiskaavoitus etenee Luhalahden, Iso-Röyhiön Helteen ja Sipsiön kylien alueella. Luhalahden ja Iso-Röyhiön rantaosayleiskaava on nyt edennyt ehdotusvaiheeseen, joka pitää sisällään ranta-alueille 44 uutta lomarakentamisen paikkaa ja 12 uutta vakituisen asumisen paikkaa.

Haluatko jatkaa lukemista?

Artikkeli on luettavissa UutisOivan tilaajille. Kaikkiin tilauksiin sisältyy kirjautumistunnukset.
Voit myös ostaa vuorokauden lukuoikeuden oivaseutu.fi -sivuston sisältöön 3 eurolla.

Lue lisää

Uutiset 26.10.2023 13:00 Tilaajille

Luhalahden ja Iso-Röyhiön rantojen osayleiskaavoitus lähenee maalia – kaava on tuomassa 44 uutta lomarakennuspaikkaa

IKAALINEN 6.10.2023 10:00 Tilaajille

Ikaalisten kaupunki hankkii maanvaihdolla Luhalahden uimaranta-alueen ja veneenlaskupaikan omistukseensa

IKAALINEN 27.7.2022 11:00 Tilaajille

Huopion markkinat yhdistää kylän väen – huolta kannetaan palveluista, erityisesti koulusta

IKAALINEN 18.7.2022 17:00 Tilaajille

Vohveli lämpeni ja kauppa kävi pihakirppissuunnistuksessa – ”Joskus kauppa käy, joskus ei. Pääasia kuitenkin on, että on hauskaa”

IKAALINEN 16.7.2022 10:00 Tilaajille

Luhalahden myllyä kunnostetaan askel kerrallaan – ”Meillä on salainen toive, että mylly saataisiin vielä toimimaan”