Uutiset 14.11.2022 16:00

Kolmelle hämeenkyröläisseuralle tonnin lahjoitus – ”Jokaisen harrastajan pysyminen seuran piirissä on tärkeää”

Nina Ylinen


HÄMEENKYRÖ. Kolme hämeenkyröläisseuraa on saanut tuhannen euron lahjoituksen kukin LähiTapiola Pirkanmaalta. Lahjoitukset saivat Parkunmäen Apassit ry, Räpsä ry sekä Hämeenkyrön Hokkarit ry. Lahjoituksilla on tarkoitus tukea lasten ja nuorten harrastustoimintaa.

Lahjoitukset jaettiin siten, että viidentoista kunnan asukkaat pääsivät äänestämään suosikkikohteitaan. Kymmenen kohteista oli Tampereelta, kymmenen muualta Pirkanmaalta. Yhteensä äänestyksessä oli mukana 74 yhdistystä, joista valittiin 22 lahjoituksen saajaa.
Apassit aikovat käyttää rahan harrastajamäärän kasvattamiseen ja toiminnan markkinointiin.
– Pienten paikkakuntien harrastustoiminta edellyttää joukkueurheilussa tarvittavaa aktiivisuutta ja ennen kaikkea harrastajia. Ikäluokat ovat pieniä ja ympärillä on paljon muutakin harrastustoimintaa, pohtii Apassien puheenjohtaja Jani Pulkkinen LähiTapiolan tiedotteessa.
Räpsän tuki käytetään nuorten valmentajien työn tukemiseen ja kouluttamiseen, kertoo seuran puheenjohtaja Tomi Ahola tiedotteessa.
– Toimintamme perustana on tarjota kilpailullisen pelaajapolun lisäksi kaikille halukkailla mahdollisuus osallistua liikunnalliseen harrastamiseen.
Hokkareilla on kesken kunnianhimoinen projekti rakentaa Hämeenkyrön jäähalliin oheisharjoittelutila, Hokkarisali.
– Käytämme lahjoituksen salin oheisharjoitteluvälineistön hankintaan. Hokkareille jokaisen harrastajan pysyminen seuran piirissä on tärkeää, koska harrastajaryhmät ovat pieniä, kertoo seuran varapuheenjohtaja Timo Alho tiedotteessa.

Jaa artikkeli

Facebook Twitter

Lue lisää

VILJAKKALA 3.6.2023 15:00 Tilaajille

Rakeista ja tuulesta viis, Viljakkalassa ulkoiltiin – ”Kun alkaa potuttaa, lähden ovesta pihalle”

KOLUMNI 2.6.2023 10:00 Tilaajille

Kirjoittajavieras: Olenko kunnon ihminen? – ”Oletan, että voin itse päättää liikkumiseni määrästä ja muodosta”

MIELIPIDE 1.6.2023 11:00 Tilaajille

Lukijalta: Saataisiinko nuoret liikkumaan avaamalla liikuntasalin ovet? – ”Viranomaisten määräykset ja rajaton valta estävät lapsia ja nuoria nauttimasta liikunnasta”

HÄMEENKYRÖ 17.5.2023 15:00 Tilaajille

Musiikin ja lukemisen iloa Hämeenkyrössä – Kevätkaruselli toi ekaluokkalaiset lukuharrastuksen ja musiikin äärelle.

HÄMEENKYRÖ/YLÖJÄRVI 10.5.2023 17:00 Tilaajille

Hokkarit ja Uplakers löivät varusteet yhteen – tuloksena kovatasoisen turnauksen voitto