JÄMIJÄRVI/PLANICA 6.3.2023 10:03

Hakola jäi kauas kärjestä 50 kilometrillä, mutta ei antanut periksi – ”Suomalainen sotilas ei keskeytä”

Tuukka Olli

Jämin Jänteen Ristomatti Hakolan päätösmatka 50 kilometriä sujui tuskaisesti hiihdon MM-kisoissa Planicassa. Hakola ylsi sijalle 33, eroa kärkeen kertyi yli kahdeksan minuuttia.

Hakola kertoi Ylelle, että ladun varrelta tullut huuto sai hänet jatkamaan maaliin saakka.
– Huoltomies Nättinen huusi, että suomalainen sotilas ei keskeytä. Aloin miettiä, että se pitää paikkansa, Hakola kertoi viitaten hiihdon ulkopuoliseen ammattiinsa.
Huonon vireen syyksi Hakola arveli vähäisiä kisakilometrejä. Viestissä Hakola kuitenkin onnistui, sillä hän oli mukana tuomassa Suomen ainoaa mitalia näistä kisoista.

Jaa artikkeli

Facebook Twitter

Lue lisää

JÄMIJÄRVI 6.6.2023 15:00 Tilaajille

Niko Husu siirtyy Jämin Jänteeseen – edustanut aiemmin Kuusamon Erä-Veikkoja

INARI 30.3.2023 14:45 Tilaajille

IU:n Pärmäkoski hiihti SM-pronssia – Jänteen Lepistö oli kuudes

JÄMIJÄRVI/PLANICA 3.3.2023 15:14 Tilaajille

Tulihan se mitali sieltä – Ristomatti Hakolan mainio avaus ja Niskasen irtiotto toivat hopeaa miesten viestissä

JÄMIJÄRVI/PLANICA 1.3.2023 15:00 Tilaajille

MM-kisat: Vuorela ei yltänyt 40 parhaan joukkoon 15 kilometrillä

Urheilu 28.2.2023 14:33 Tilaajille

Pärmäkoski ja muut suomalaiset jäivät kauas mitaleilta vapaan kympillä