Onnea stipendin saaneille! Lue nimet täältä

juhlat valmistuneet valmistuminen tapahtumat

OIVASEUTU. Kouluvuosi päättyi viime lauantaina 1. kesäkuuta. Samalla jaettiin myös erilaisia stipendejä esimerkiksi hyvästä koulumenestyksestä. Alla ne seudun stipendin saajat, joista Oivalle on ilmoitettu.

 

Viljakkalan yhteiskoulu

Lauri Kohtamäki, 7A (LC Viljakkala)

Aada Korpimäki, luokka 7A (Ylöjärven Keskusta)

Essi Myllylä, 7A (LC Viljakkala)

Amelia Kiiltomäki, 7B (LC Viljakkala)

Camilla Kulmala, 7B (LC Viljakkala)

Kimi Rajamäki, 7B (LC Viljakkala)

Veeti Rajamäki, 7B (Karttusen autokorjaamo)

Markus Ala-Hurula, 8A (LC Viljakkala)

Inka Ojala, 8A (Ylöjärven Keskusta)

Maxim Korpimäki, 8B (LC Viljakkala)

Mariela Hannunkivi, 9A (LC Kyröskoski)

Kasper Kaasalainen, 9A (LC Viljakkala ja Ylöjärven Keskusta)

Ronja Näppinen, 9A (Ylöjärven Vihreät)

Peppi Pukkila, 9A (Tampereen teknillinen seura ja Lumate)

Saima Lehtinen, 9A (MLL)

Emma Grek, 9B (LC Viljakkala)

Adveliina Koskinen, 9B (Aamulehti ja MTK Viljakkala)

Emma Lahtinen, 9B (Pohjola-Norden ja Viljakkalan Yrittäjät ry)

Jenna Lettoniemi, 9B (LC Kyröskoski)

 

Ikaalisten yhteiskoulu

Milla Aaltonen (Yhteiskoulun stipendirahasto ja Kirjavälitys)

Leo Aila (Kirjavälitys)

Perttu Alakesti (Aito Säästöpankki)

Venla Erkkilä (Yhteiskoulun stipendirahasto ja Kirjavälitys)

Miku Haveri (Kirjavälitys)

Saara Heikkilä (Ikaalisten Auto Oy)

Hilja Holma (MTK-Ikaalinen)

Janne Hännikäinen (Kirjavälitys)

Ville Jaanu (KoVa ry)

Jesse Joensuu (MLL:n Ikaalisten yhdistys ry)

Leevi Jokinen (Kirjavälitys)

Raakel Järvinen (Ekokumppanit Oy)

Miida Kallio (Yhteiskoulun stipendirahasto)

Kerttu Kanko (MTK-Ikaalinen)

Sanni Kari (Kirjavälitys)

Niilo Kariaho (Ekokumppanit Oy ja Kirjavälitys)

Inka Karkiainen (LC Ikaalinen-Kyrösjärvi Ladyt)

Claudia Katajamäki (Kirjavälitys)

Venla Kauppila (Aito Säästöpankki)

Anniina Koivuniemi (Yhteiskoulun stipendirahasto ja Kirjavälitys)

Emmi Koro (Yhteiskoulun oppilaskunta)

Milja Koro (Yhteiskoulun stipendirahasto)

Petra Kortesluoma (MTK-Ikaalinen)

Sofia Koskela (Kirjavälitys)

Silja Kyrönviita (Kirjavälitys)

Aada Lamminsivu (Ikaalisten Kirjakauppa)

Anni Leivonen (Yhteiskoulun oppilaskunta)

Vili Liukkonen (Pohjola-Norden)

Jarkko Munne (Yhteiskoulun oppilaskunta)

Niina Oksjoki (Jämijärven Osuuspankki, Kovelahden konttori ja MTK-Ikaalinen)

Tuomas Ojala (Ikaalisten Nykymartat ry)

Joel Pieniluoma (Suomen Luonnonsuojeluliiton Ikaalisten yhdistys ry)

Arttu Pulkkinen (Kirjavälitys)

Joonas Puranen (Yhteiskoulun oppilaskunta)

Viivi Pääjoki (Kirjavälitys)

Rasmus Rajalahti (LC Ikaalinen-Kyrösjärvi Ladyt)

Miika Rantanen (Ryhtistipendi)

Mikael Ruskee (Kirjavälitys)

Elli Rytkölä (Kirjavälitys)

Joanna Saarinen (Kirjavälitys)

Meeri Santa (Aamulehti)

Tiina Soukko (Kirjavälitys)

Sakari Suomi (Yhteiskoulun oppilaskunta)

Sanni Tienari (Seurakunnan Koivikko-stipendi)

Lassi Toivonen (Kirjavälitys)

Patricia Tolonen (Kirjavälitys)

Katariina Viljanen (KoVa ry)

Nelli Vähä-Peltomäki (Yhteiskoulun stipendirahasto ja Yhteiskoulun oppilaskunta)

Olivia Vähätalo (Satapirkan Osuuspankki)

      

 

Hämeenkyrön yhteiskoulu:

Veeti Ahonen (Simunan Marttayhdistys)

Hussein Ahmadi (Oppilaskunta)

Matti Järvenpää (Hämeenkyrön kunta)

Heta Hakanen (Metsä Board Kyro)

Iida Holmala (Aamulehti)

Arttu Huhtala (Hymypoika-patsas, Vanhempaintoimikunta Yhtäri)

Iida Jokela (Hämeenkyrön kunta ja F.E. Sillanpään seura)

Eemeli Jokinen (Oppilaskunta)

Jori Haukipää (Oppilaskunta)

Nuutti Hietanen (Oppilaskunta)

Ella Kaurahalme (Oppilaskunta)

Elli Keskinen (Hämeenkyrön Yrittäjät)

Kaari Ketola (Oppilaskunta)

Neea Knuutila (Kyrösjärven seudun Venäjä-Seura)

Laura Koro (Metsä Board Kyro)

Jonna Koskinen (Hämeenkyrön kunta)

Tatu Kuisma (Oppilaskunta)

Enni Kurikka (LC-Hämeenkyrö/Kyröskoski)

Kaisa Laine (Oppilaskunta)

Matias Laine (Hämeenkyrön Yrittäjät)

Sofia Laitinen (Nikkarin Arvon stipendirahasto ja Pohjola-Norden)

Lila Lampi (Oppilaskunta)

Anni Lehtonen (Hymytyttö-patsas, Vanhempaintoimikunta Yhtäri)

Veeti Lepola (Yhteiskoulun historianopettajat)

Eetu Lindberg (Hämeenkyrön kunta)

Joakim Majamäki (LC-Hämeenkyrö/Kyröskoski)

Rouhullah Mohammadi (Simunan Marttayhdistys)

Eveliina Mäihäniemi (Oppilaskunta)

Valpuri Mäkelä (Hämeenkyrön kunta ja Aito Säästöpankki)

Kaisa Mälkki (Hämeenkyrö Seura ry ja Hämeenkyrön kunta)

Miska Paavola (Simunan Marttayhdistys)

Vilma Perkonmäki (Simunan Marttayhdistys)

Aleksi Riikola (Metsä Board Kyro)

Saimi Saari (F.E. Sillanpään seura)

Aatu Seppä (Hämeenkyrön kunta)

Miikka Siltanen (Oppilaskunta)

Martta Sulkusalmi (Oppilaskunta)

Hämeenkyrön nuorisovaltuusto (Antti Tanner)

Otto Taskinen (Saksan opettajat)

Laura Tervo (Hämeenkyrön kunta ja Metsä Board Kyro)

Siirisofia Vikman (Simunan Marttayhdistys)

Silja Välimäki (Oppilaskunta)

Lotta Yrjölä (Simunan Marttayhdistys)

 

F.E. Sillanpään lukio:

Venla Ahola (Hämeenkyrön kunta ja lukion stipendirahasto)

Samuel Arffman (Hämeenkyrön kunta)

Ada Hannula (ranskankielen harrastajastipendi)

Milja Hietala (Hämeenkyrön kunta ja Zonta Sata-Häme)

Vilma Holkko (Hämeenkyrön kunta, lukion stipendirahasto ja Sverige kontakt i Finland)

Kristiina Härkki (Otava)

Elisa Ilottu (Lukion stipendirahasto ja Kemia-lehti)

Hanna Järvenpää (Lukion stipendirahasto ja Pohjola-Norden)

Aukusti Kalliokoski (Kemia-lehti)

Saima Keskinen (Hämeenkyrön kunta)

Noora Korkeemaa (Lukion stipendirahasto)

Nea Koskela (Kemia-lehti)

Eero Kujanpää (Kyrösjärven Rotaryklubi)

Siiri Leppänen (Lukion stipendirahasto ja Hämeenkyrön yrittäjät)

Wilhelmiina Liuksiala (Tiede-lehti)

Jonna Luukkanen (Lukion stipendirahasto)

Elisa Mattila (Hämeenkyrö Seura ry ja lukion stipendirahasto)

Tanja Metsäkylä (Lukion stipendirahasto)

Elisa Mattila (Lukion stipendirahasto)

Elias Muona (Lukion stipendirahasto)

Joonas Mäkelä (Kemia-lehti)

Janika Olshin (Hämeenkyrön kunta)

Annika Paavola (Kemia-lehti)

Jouni Paavola (Kemia-lehti)

Miikka Pohja (Lukion stipendirahasto ja Riemuylioppilaat)

Joonas Pälvimäki (Lukion stipendirahasto)

Maija Niikkonen (Hämeenkyrön kunta)

Joel Rainti (Lukion stipendirahasto ja ranskankielen harrastajastipendi)

Anni Rajala (Seutulehti UutisOiva, lukion stipendirahasto, Sverigekontakt i Finland sekä Liikunnan ja terveystiedon opettajat ry)

Riikka Saukko (Lauri Johannes Klemolan stipendirahasto ja lukion stipendirahasto)

Anni Silvo (Lukion stipendirahasto ja ranskankielen harrastajastipendi)

Akseli Viitaniemi (Metsä Board Kyro, lukion stipendirahasto ja Uusiouutiset)

Anni Vilkki (Lukion stipendirahasto)

Sanni Virtanen (Lukion stipendirahasto)

Hanna Vulli (Aito Säästöpankki ja lukion stipendirahasto)

Anne Yli-Perttala (Lukion stipendirahasto ja ranskankielen harrastajastipendi)

Otto Yrjölä (Metsä Board Kyro, lukion stipendirahasto, Kemia-lehti ja ranskankielen harrastajastipendi)

Inka Änkö (Hämeenkyrön kunta)

 

 

Ikaalisten yhteiskoulun lukio:

Lauri Aila (Ikaalinen-Ranska-Suomi yhdistys, Ikaalisten Kirjakauppa, Ikaalisten yhteiskoulun lukio, Ikaalisten-Parkanon Puhelin Oy, Ikaalisten Seurakunta, Sverige kontakt i Finland ja Ikaalisten Nuoriso-orkesteri)

Jenni Corell (Ikaalisten Auto Oy)

Veera Haavisto (Seutulehti UutisOiva)

Sasu Haveri (Cantando)

Petra Heikkilä (Riemuylioppilaat)

Petriina Holmala (LC-Ikaalinen)

Jemina Hovinen (Holvikoti Oy)

Teemu Ikonen (Satapirkan Osuuspankki)

Anu Kaasalainen (Jämijärven Osuuspankki, Kovelahden konttori ja Puistofilosofia)

Anni Kauppila (Zonta Sata-Häme)

Mari Keso (Cantando, Seutulehti UutisOiva ja Ikaalisten Nuoriso-orkesteri)

Samuli Koskensalo (Riemuylioppilaat)

Kaisa Kuusela (Ikaalinen-Seura ry)

Tiia Laiho (Ikaalisten Taideyhdistys Taika ry)

Ronja Latvala (Ikaalisten yhteiskoulun lukio)

Sara Mattila (Seutulehti UutisOiva)

Petra Mäenranta (Ikaalisten yhteiskoulun lukio)

Kaisa Mäkelä (Cantando, Ikaalisten yhteiskoulun lukio)

Milja Määttä (Suomen Harmonikkainstituutti ja Ikaalisten Nuoriso-orkesteri)

Viola Niemi (Ikaalisten yhteiskoulun lukio ja Ikaalisten-Parkanon Puhelin Oy)

Patrik Kuivalainen (Aito Säästöpankki)

Teemu Oksanen (Ikaalisten yhteiskoulun lukio, Suomen Luonnonsuojeluliiton Ikaalisten yhdistys ja Sverige kontakt i Finland)

Johanna Pajunen (LC-Ikaalinen)

Josefiina Pihlava (Aito Säästöpankki ja Pihlajalinna)

Ella Puonti (Ikaalisten yhteiskoulun lukio, LC-Ikaalinen-Kyrösjärvi Ladyt)

Emilia Rantanen (Satapirkan Osuuspankki)

Christa Rauma (Ikaalisten yhteiskoulun lukio ja Ikaalisten yhteiskoulun lukion oppilaskunta)

Kerttu Rinne (Ikaalisten Kalevalaiset Naiset)

Juuso Saaranen (Ikaalisten yhteiskoulun lukio)

Katariina Salonen (Ikaalisten yhteiskoulun lukio)

Saana Sarkonen (Ikaalisten yhteiskoulun lukio)

Heli Saukkokoski (MLL:n Ikaalisten yhdistys)

Tuomas Soukko (Ikaalinen-Seura ry)

Elli Suomi (Ikaalisten Valokuvaamo)

Mari Teelmäki (Ikaalisten yhteiskoulun lukio)

Wiljami Teuho (LC-Ikaalinen-Kyrösjärvi Ladyt)

Janina Tuuri (Matkatoimisto Heta)

 

Jämijärven keskuskoulu:

Alaluokat

1. lk
Sara Hinttu (Jämijärven kunta, kirjapalkinto)
Topi Raitinpää (Jämijärven kunta, kirjapalkinto)

2. lk
Helmi Huhtasalo (kirjapalkinto)
Sebastian Kallionkieli (kirjapalkinto)

6. lk
Hymytyttö: Alviina Heikkilä (Jämijärven kunta)
Hymypoika: Luukas Koivunen (Jämijärven kunta)

Stipendit opintomenestyksestä

3. lk Pinja Kivimäki
4. lk Venny Virtanen
5. lk Aliisa Koivisto
6. lk Alviina Heikkilä

Anneli Kujansuun muistorahasto

1.lk
Hanna Suoniemi
Veeti Sjöman
Konsta Halme
Kalle Pulliainen

2.lk
Anni Sällilä
Eetu Sivula
Noora Raitinpää
Nina Koivunen

3. lk
Aapo Koivumäki
Kalle Halme

4. lk
Sandra-Eliis Inginen
Leevi Salmela
Aleksandra Kukkasmäki

5. lk
Milja Kuru
Vänni Haapaniemi
Niklas Laihokari

6.lk
Arttu Koivisto
Rami Tuominen
Leevi Hietanen

Palokosken Urheilu- ja Liikuntareura ry (PULS)

5. lk Janica Koivumäki
5. lk Aleksi Koivumäki

MLL-stipendit

5. lk Tomi Rajakallio

HopLop-seikkailijastipendi

1. lk Akseli Saloniemi

 

Yläluokat (7–9)

Stipendit opintomenestyksestä

Osuuspankin ryhmisstipendi

9. lk Oskari Lehtimäki

Lions Club stipendit

Oskari Lehtimäki
Jore Iivonen
Joni Lehtinen
Susanna Ylikoski
Viivi Salmela
Ella Harri
Kaisa Soini

Susanna Rantanen
Konsta Ylikoski
Wiljami Kenttä
Selja Havi
Susanna Havi

Milla Vähävihu
Joel Lehtinen
Vilja Haapaniemi
Paavo Muukkonen
Matias Jokela

Stipendit muista ansioista

Anneli Kujansuun muistorahasto

7.lk
Milla Vähävihu
Matias Hinttu
Miro Viinamäki

8.lk
Susanna Rantanen
Perttu Yli-Rämi
Emilia Lehtonen

9. lk
Kaisa Soini
Jonne Koivumäki
Inka Maja

LC-Ladyt-stipendit

Joel Lehtinen 7.lk
Joni Lehtinen 9.lk
Atte Harri 9.lk
Iryna Parkhomets 8.lk

Jämijärvi-seura

Susanna Ylikoski 9.lk
Viivi Salmela 9.lk
Kaisa Soini 9. lk
Aleksiina Manninen 9. lk

Etsivän nuorisotyön stipendi

Jore Iivonen 9.lk

Tuulikki Viertola (Keskuskoulun 9.lk päättäville)

Ella Harri
Niko Harju

Pohjola-Norden kirjallisuuspalkinto

Kaisa Soini 9.lk kirja

Jämijärven Martat ry stipendi

Jenny Niemi
Kalle Peurala
Inka Maja
Joni Lehtinen

Jämijärven Yrittäjät ry stipendi

Lasse Finnberg 8.lk
Joonas Koivumäki 9.lk

MLL-stipendi

Annika Ojakoski 7. lk
Paavo Muukkonen 7. lk
Tuomas Rajala 7. lk
Susanna Rantanen 8. lk

Konstan kannustusstipendi

Konsta Ylikoski 8.lk

Sylva ry

Paavo Muukkonen

Peijarinkylän pienviljelijäyhdistyksen stipendi

Oskari Lehtimäki 9.lk

MTK Jämijärven stipendi

Inka Maja 9.lk
Oskari Lehtimäki 9.lk
Jonne Koivumäki 9.lk
Joonas Koivumäki 9.lk
Joni Lehtinen 9.lk
Jonne Laihokari 9.lk
Roni Niemi 9. lk

Metsävisa stipendi

Lasse Finnberg 8.lk

Tsempparistipendi

Jenni Paattakainen

Oppilaskunnan stipendit

Kaisa Soini
Susanna Ylikoski
Jore Iivonen
Kalle Peurala

Palokosken Liikunta- ja Urheiluseura ry (PULS)

8lk Reetta Salo
8lk Wiljami Kenttä

Zonta Club of Sata-Häme stipendi

Ella Harri 9. lk

Hymytyttö- ja poika Jämijärven kunta

Hymytyttö: Susanna Ylikoski
Hymypoika: Jore Iivonen

 

 

Nina Ylinen

Ilmoita puuttuvista stipendeistä meille osoitteeseen toimitus@oivaseutu.fi