Onnea! Keväät valmistuneet juhlivat tällä viikolla – katso nimet

juhlat valmistuneet valmistuminen tapahtumat

OIVASEUTU. Kevät on valmistuvien aikaa. Seuraavat henkilöt ovat valmistuneet seudun oppilaitoksista tai ovat kotoisin seudulta ja valmistuneet.

 

Ikaalisten kauppaoppilaitos:

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Rami Friman (Ikaalinen), Karita Hannula (Hämeenkyrö), Sanna Joensuu (Parkano),  Mika Kalliola (Hämeenkyrö) – K-kauppiasliiton stipendi, Heidi Kantola (Ikaalinen) – Aito Säästöpankin stipendi matemaattisesti lahjakkaalle opiskelijalle, Emilia Knuutila (Hämeenkyrö), Faris Mohammed (Tampere), Frida Mäkinen (Hämeenkyrö) – Leppäkosken Sähkön stipendi, Wenla Männistö (Ikaalinen), Miro Niemi (Parkano), Anni Pentikäinen (Hämeenkyrö), Minna Ojala (Parkano) – Saskyn stipendi, Pia Outinen (Ylöjärvi), Henna Paananen (Parkano) sekä Pinja Poti (Hämeenkyrö).

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Jari Hakala (Ylöjärvi), Oskari Lampinen (Ikaalinen) – Satapirkka Osuuspankin stipendi, Teemu Mäkelä (Ylöjärvi), Tomi Palomäki (Hämeenkyrö) – Saskyn stipendi,  Jaakko Sampakoski (Ikaalinen) sekä Jere Vienonen (Ylöjärvi).

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi:

Iida-Maria Isoaho (Parkano) – Parkanon Kehitys-Parkin stipendi, Anu Kammonen (Seinäjoki) sekä Sanni Sarkonen (Ikaalinen)

 

 

 

Ammatti-instituutti Iisakki, Hämeenkyrö:

Autoalan perustutkinto, autotekniikan osaamisala:

Janniina Borenius, Aarno Hakala, Mikko Hämeenaho, Janne Koskinen, Markus Kotajärvi, Tomi Mäihäniemi, Jesse-Jooa Mäkkylä, Veeti Peltola, Ilari Siren, Iiro Suomela, Santeri Tarna, Korn Udomwong, Eemeli Vuolle sekä Max-Eemil Ylitalo.

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, ruokapalvelun osaamisala:

Karoliina Hamari, Samu Hiltunen, Jessica Hänninen, Aku Kilpi, Sami Luhtanen, Alexander Lähteenmäki, Niko Neuvonen, Kristian Niemi, Salla Raina, Leevi Rinne, Väinö Salminen, Roosa Virtanen.

 

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, ruokapalvelun osaamisala:

Natalia Täppinen

Kone- ja metallialan perustutkinto, valmistustekniikan osaamisala:

Tommi Anttila, Anselmi Ketola, Tarmo Kivimäki, Nimatulla Moradi, Kyösti Mäkelä, Ilari Pajunen sekä Julius Tanninen.

 

Prosessiteollisuuden perustutkinto, paperiteollisuuden osaamisala:

Samuel Hakala, Luukas Hyrkäs, Katariina Kirmo, Santeri Niemenmaa, Aleksi Salo, Teemu Tuominen, Visa-Aaro Virkki.

Rakennusalan perustutkinto, talonrakennusalan osaamisala:

Mikki Jokinen, Jani Jokisivu, Riku Kauppila, Toni Kouhia, Wille Kärkölä, Ali Mohammadi, Riku Peltonen, Jesse Rantanen.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja:

Kalle Aaltonen, Elias Impponen, Frans Kirjonen, Teemu Koivisto, Jere Kortteus, Kasperi Kukko, Oskari Kuusisto, Topi Lindi, Arttu Mero, Antti Mäki, Eetu Peltomaa, Jeremi Poikkimäki, Lauri Viita, Samuel Välitalo.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Milja Asp, Nico Jaakkola, Jani Juusenaho, Mika Kierman, Leevi Koivisto, Ville Kärkelä, Eemeli Niinimäki, Erik Noppa, Arttu Okkonen, Ville Osara, Matti Paussu, Atte Piiponniemi, Miska Salonen, Antti Suomela, Matias Suomela, Jere Tanskanen, Ilari Uusitalo, Viljami Vähätalo.

 

Osaran maaseutuyksikkö, Hämeenkyrö

 

Maatalousalan perustutkinto, maatilatalouden osaamisala, maaseutuyrittäjä:

Janica Antila, Minna Hedström, Tiina Huhtala, Maarit Kola, Jemina Paananen, Tiia Palander sekä Roosa Riihimäki.

 

 

Maatalousalan perustutkinto, maatalousteknologian osaamisala, maaseutuyrittäjä:

Valtteri Koski, Eino Pentti, Anri Pohjonen, Aamos Taivalmäki sekä Pekka Vilppo.

 

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luontoalan osaamisala, luonnonvaratuottaja:

Susanna Heino, Niko Laukkonen, Saara Lumijärvi, Lotta Salminen, Niina Uusitalo sekä Suvi Vehviläinen.

 

 

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luontoalan osaamisala, luonto- ja ympäristöneuvoja:

Laura Haavikko, Kaija Hietamäki sekä Taina Kesäläinen.

 

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luontoalan osaamisala, luonnonvaratuottaja ja luonto- ja ympäristöneuvoja:

Ria Kivirinne, Arja Kylänen, Eerika Myllylä, Tiialiina Määttänen, Pirita Nikolaev sekä Heini Peltonen.

 

 

Muut oppilaitokset

Varalan urheiluopisto, liikunnanohjauksen perustutkinto, liikuntaneuvoja:

Tiina Mäkelä (Hämeenkyrö) sekä Ville Koskiranta (Hämeenkyrö)

 

 

Puuttuuko listalta nimi? Lähetä se meille osoitteeseen toimitus@oivaseutu.fi