Ikaalisten koululaisrasteilla suunnisti reipasta joukkoa – katso kaikki tulokset!

Kolmos-nelosluokkalaisten poikien kolmen kärki hurrasi menestyksen kunniaksi.

IKAALINEN. Ikaalisten koulujenväliset suunnistuskilpailut järjestettiin Teiharjun kangasmaastossa torstaina 10. lokakuuta. Tapahtumalla on pitkät perinteet: Ikaalisten Nouseva-Voiman organisoimana kisat on käyty jo ainakin 40 kertaa, ja vuosien varrella osanottajamäärä on kasvanut niin, että tänä vuonna liki 160 peruskoululaista oli mukana rasteja etsimässä ja löytämässä. Lämpimähkö sää ja kuiva keli suosi niin osanottajia kuin järjestäjiä, ja oman suorituksen jälkeen pääsi Kilvakkalan koululle syömään, tulostaulua tutkimaan ja kavereitten kanssa touhuamaan.

Kuudessa eri sarjassa jaettiin kolmelle parhaalle mitalit, ja koulujen määrän vähetessä isot koulut toki kahmivat suurimman määrän, mutta oli ilo huomata, että myös Luhalahdesta ja Tevaniemestä löytyivät mitalistit.

1.-2. luokan rastireitillä Kilvakkalan Neela Vikman suunnisti kultaa, Luhalahden Matilda Lahti hopeaa ja Valkean Ruusun koulun Reetta Niemenmaa pronssia. Vastaavassa poikien sarjassa Valkean Ruusun koulun Samra Dardas päihitti kaikki vanhemmatkin rastireittiläiset, aika 11.30 1,5 kilometrin radalla. Omassa sarjassa siis Dardasille kultaa, hopeaa saman koulun Elias Pihkoluomalle ja pronssia Kilvakkalan Onni Vitikaiselle.

3.-4. luokan rastireitillä pidettiin myös hyvää vauhtia: selvä ykkönen oli Kilvakkalan Elsa Talonen, aika 12.46, toisena Julia Pieniluoma samasta koulusta ja kolmantena vain 9 sekuntia Pieniluomalle jääneenä Oona Savolainen Valkean Ruusun koululta.

Kolmos-nelosten pojissa Kilvakkalan Linus Kärkkäinen voitti selvästi muut kisaajat, aika 11.46, hopea ja pronssi matkasivat Valkean Ruusun koulun kahdelle Aatulle, Smolander ja Rahikka. Tässä kisojen suurimmassa sarjassa oli peräti 33 osanottajaa.

5.-6. luokkalaiset pääsivät jo hiukan vaativammalle radalle eli tukireitille, jossa kartanlukutaitoa vaaditaan rastireittiä enemmän.

Kuten muussakin urheilussa tai elämässä yleensä, harjoitus tekee mestarin: tämän huomasi selvästi sarjojen kärkinimien osalta.

Tyttöjen sarjan ylivoimainen ykkönen oli Meeri Niemenmaa, joka pisteli 1,6 kilometrin radan aikaan 10.45. Veera Hakala suunnisti hopeaa Tevaniemeen ja Minni Malmi pronssia Valkean Ruusun koululle. Poikien sarjassa Kilvakkalan Eliel Kärkkäinen oli selvä ykkönen ajallaan 11.27 – Niemenmaa ja Kärkkäinen olisivat varmasti pitäneet suunnilleen samaa vauhtia, mutta jälkimmäisen matkaa vitosrastilla hiukan hidasti ilkivalta, kun joku oli käynyt heittämässä rastin sivuun oikeasta kohteestaan.

Onneksi järjestäjät sattuivat paikalle ja rasti saatiin pian kuntoon. Hyvän vastuksen Kärkkäiselle antoivat Tuukka Alakesti ja Joonas Kukkala, molemmat myös Kilvakkalasta, eli kaikki mitalisijat matkasivat tässä sarjassa samaan kouluun.

Yhteiskoulusta oli tänäkin vuonna mukana pieni joukko innokkaita osallistujia: tyttöjen 7.-9. luokkien sarjassa Tilda Tienari suunnisti selkeään mestaruuteen, hopea meni Iina Mäkyselle ja pronssi Jenni Sormuselle.

Yhteiskoulun pojat Niko Harsu ja Aleksi Vira ainoina poikina olivat ykkönen ja kakkonen.

Outi Borgenström

 

 

Tulokset

Tytöt 1–2 lk: 1) Neela Vikman Kilvakkala 20.11, 2) Matilda Lahti Luhalahti 22.16, 3) Reetta Niemenmaa VRK 26.20, 4) Iida Kivimäki Kilvakkala 27.09, 5) Enni-Maija Koskensalo Kilvakkala 29.00, 6) Viola Holma Kilvakkala 29.17, 7) Oona Vikman Kilvakkala 30.13, 8) Peppi Salmela VRK 31.02, 9) Sofia-Olivia Haagman Kilvakkala 31.47, 10) Sanni Luiro Kilvakkala 32.23, 11) Aada Eloranta Kilvakkala 35.32, 12) Elle Marjamäki Kilvakkala 35.55, 13) Josefiina Manninen Kilvakkala 36.17, 14) Josefina Vänni Kilvakkala 41.48, 15) Sohvi Läykki Kilvakkala 42.34, 16) Vappu Rantala Kilvakkala 42.34, 17) Enni Tanskanen VRK 42.48, 18) Anni Peltoniemi Kilvakkala 44.34, 19) Ave Äkräs VRK 46.57, 20) Pihla Ollila VRK 58.34 ja 21) Layla Ali Kilvakkala 68.08.

Pojat 1–2 lk: 1) Samra Dardas VRK 11.30, 2) Elias Pihkoluoma VRK 16.48, 3) Onni Vitikainen Kilvakkala 20.42, 4) Konsta Halmela Kilvakkala 25.55, 5) Seppo Kukkala Kilvakkala 26.51, 6) Aarni Kärkkäinen Kilvakkala 29.21, 7) Ilari Katajisto VRK 31.10, 8) Julius Halmela Kilvakkala 31.57, 9) Lauri Pesonen Kilvakkala 32.16, 10) Joona Salonen VRK 32.22, 11) Juha Kärpinlehto Kilvakkala 32.55, 12) Oliver Ihalainen Kilvakkala 34.16, 13) Samu Nummela VRK 35.13, 14) Juha Laatikainen Kilvakkala 39.13 ja 15) Nikolas Talasoja Kilvakkala 52.13.

Tytöt 3–4 lk: 1) Elsa Talonen Kilvakkala 12.46, 2) Julia Pieniluoma Kilvakkala 15.31, 3) Oona Savolainen VRK 15.40, 4) Minna Saarijoki VRK 16.57, 5) Milja-Riikka Seppä VRK 18.38, 6) Isla Koskensalo Kilvakkala 19.02, 7) Aada Vitikainen Kilvakkala 20.11, 8) Nita Kuusisto VRK 20.34, 9) Elisabet Lahti Luhalahti 20.39, 10) Sofia Aho VRK 21.02, 11) Peppi Salonen Kilvakkala 22.11, 12) Anna Takkinen VRK 22.50, 13) Liinu Läykki VRK 22.55, 14) Sanja Rajasalo Kilvakkala 23.23, 15) Iida Vasu Kilvakkala 24.04, 16) Veera Hankala Tevaniemi 25.44, 17) Elsi Talonen VRK 28.19, 18) Tuulia Kellander VRK 30.25, 19) Henni Järvinen Kilvakkala 31.51, 20) Emilia Lilius Kilvakkala 32.31, 21) Nella Koskinen VRK 36.04, 22) Kristiina Uurasjärvi VRK 47.15 ja 23) Ella Kiuru VRK 49.19.

Pojat 3–4 lk: 1) Linus Kärkkäinen Kilvakkala 11.46, 2) Aatu Smolander VRK 14.29, 3) Aatu Rahikka VRK 18.03, 4) Olli Inkeroinen Kilvakkala 18.21, 5) Daniel Wendelin VRK 19.35, 6) Miro Rautio Kilvakkala 19.36, 7) Eetu Kaukonen Kilvakkala 22.11, 8) Oleg Iljin Luhalahti 22.54, 9) Jimi Heinämäki Tevaniemi 23.26, 10) Ilmari Ojakoski Kilvakkala 24.35, 11) Juho Köntti Luhalahti 25.18, 12) Matias Rantanen VRK 26.01, 13) Jussi Hiekka Kilvakkala 26.25, 14) Alvari Lindeman VRK 26.41, 15) Reeti Marjamäki Kilvakkala 28.02, 16) Pyry Kiviluoma Kilvakkala 28.33, 17) Luukas Aila VRK 28.45, 18) Matias Rosenberg Kilvakkala 29.02, 19) Leo Airaksinen VRK 31.36, 20) Riku Harsu VRK 32.25, 21) Joona Selin VRK 33.35, 22) Taavi Husari VRK 34.15, 23) Akseli Pihkoluoma VRK 34.16, 24) Jonne Maanavilja VRK 34.25, 25) Aaro Särkikoski Kilvakkala 34.36, 26) Daavid Kalli VRK 37.29, 27) Paavo Hankala Tevaniemi 39.22, 28) Ossi Heinämäki Tevaniemi 45.44, 29) Leevi Hakala Tevaniemi 46.18, 30) Justus Pihlava VRK 50.09, 31) Leo Arvela Tevaniemi 50.18, 32) Mikael Rajasalo Kilvakkala 51.09 ja 33) Tuomas Vikman VRK 62.09.

Tytöt 5–6 lk: 1) Meeri Niemenmaa VRK 10.45, 2) Veera Hakala Tevaniemi 17.26, 3) Minni Malmi VRK 17.47, 4) Pauliina Viljanen Tevaniemi 19.41, 5) Amanda Hiiri VRK 19.42, 6) Oona Hyvönen VRK 21.31, 7) Amanda Erkkilä VRK 23.31, 8) Eerica Koskela VRK 24.25, 9) Elli Leivonen Luhalahti 24.41, 10) Pilvi Päiväniemi Tevaniemi 25.21, 11) Kamilla Hillman VRK 29.19, 12) Lotta Haavisto VRK 30.25, 13) Jemina Ylirautalahti Tevaniemi 31.10, 14) Mikka Kulmala VRK 33.46, 15) Isa-Erika Rahikka VRK 36.00, 16) Ada Ollonberg VRK 38.07, 17) Suvi Tuulenkylä VRK 38.49, 18) Pihla Nieminen Tevaniemi 39.47, 19) Adelina Salmi VRK 40.49, 20) Ninni Rantanen VRK 44.07, 21) Venla Smolander VRK 45.13, 22) Saana Toivola VRK 46.00, 23) Ella Kurula Tevaniemi 47.47, 24) Siiri Läykki VRK 49.47 ja 25) Tita Nurmi VRK 58.54.

Pojat 5–6 lk: 1) Eliel Kärkkäinen Kilvakkala 11.27, 2) Tuukka Alakesti Kilvakkala 13.12, 3) Joonas Kukkala Kilvakkala 15.23, 4) Sebastian Lahti Luhalahti 16.12, 5) Vihtori Talonen Kilvakkala 16.41, 6) Toivo Kalli VRK 16.56, 7) Matias Haavisto VRK 17.15, 8) Joona Kurula Kilvakkala 18.36, 9) Oskari Savolainen VRK 22.05, 10) Janne Maanavilja VRK 23.54, 11) Niko Forsman Luhalahti 24.07, 12) Antti Virtanen Kilvakkala 25.13, 13) Veetu Kalli VRK 26.38, 14) Joonas Koivula VRK 27.10, 15) Miro Paananen VRK 28.10, 16) Eelis Inkeroinen Kilvakkala 28.55, 17) Alex Kantola VRK 29.05, 18) Eelis Rosenberg Kilvakkala 31.54, 19) Niko Simonen VRK 33.53, 20) Kimi Soukko VRK 34.06, 21) Valtteri Uusitalo VRK 35.06, 22) Joona Helminen VRK 35.06, 23) Veeti Lahti VRK 37.09, 24) Paulus Soini VRK 38.22, 25) Jere Sormunen VRK 39.00, 26) Eero Kiuru VRK 43.06, 27) Veeti Vilander VRK 45.16, 28) Tuukka Kivimäki VRK 49.06, 29) Antti Kulokoski VRK 57.07, 30) Daniel Sillanpää VRK 58.06 ja 31) Joona Harjuntausta Kilvakkala 60.43.

Tytöt 7–9 lk: 1) Tilda Tienari 19.18, 2) Iina Mäkynen 29.09, 3) Jenni Sormunen 32.31, 4) Karoliina Koivuniemi 33.50 ja 5) Ella Holmala 38.36.

Pojat 7–9 lk: 1) Niko Harsu 53.56 ja 2) Aleksi Vira 57.56.