JÄMIJÄRVI 27.10.2023 13:00

Vesi pitää edelleen keittää Jämijärvellä – ”Vesi on ollut selvästi puhdistumaan päin”

Liisa Raipala

Jämijärven vesiosuuskunnan alueella jatkuu edelleen vedenkeittokehotus varotoimenpiteenä. Tämän viikon tiistaina 24. lokakuuta otetuista uusintavesinäytteistä löytyi edelleen vähäinen määrä koliformisia bakteereita. Suolistoperäisiä bakteereita ei vedestä löytynyt.

Vesiosuuskunnan tiedotteen mukaan vesi on vedenottamolla ollut selvästi puhdistumaan päin.

Vedenkeittokehotus voidaan purkaa, kun laitokselta on saatu kaksi peräkkäistä puhdasta näytettä. Seuraavan kerran näytteitä otetaan kaivolta ja verkostosta keskiviikkona 1. marraskuuta, ja tulokset valmistuvat mahdollisesti perjantaihin 3. marraskuuta mennessä.

Juomavettä keitettävä 5–10 minuuttia

Vesiosuuskunnan tiedotteissa muistutetaan, että kaikki juotavaksi tai ruoanlaittoon tarkoitettu vesi pitää keittää ennen käyttöä 5–10 minuutin ajan. Keitettävä on myös mehun laimennukseen käytettävä vesi.

Jos vesi kiehuu ja sitä keitetään ruokaa laitettaessa riittävän kauan, sitä ei tarvitse etukäteen erikseen keittää. Sen sijaan kahvin- tai vedenkeittimissä vesi ei kiehu riittävän kuumaksi, vaan niissä pitää käyttää etukäteen keitettyä vettä. Myöskään jääkuutioita ei saa tehdä keittämättömästä vedestä.

Vihannekset huuhdellaan keitetyllä ja jäähdytetyllä vedellä, eikä talousvesiverkostoon liitettyjä juoma-automaatteja saa käyttää.

Hanavettä voi käyttää normaalisti siivoukseen, pyykinpesuun, tiskaamiseen, peseytymiseen ja wc:n huuhteluun. Pestyjen astioiden ja esimerkiksi leikkuualustojen pitää kuivua kunnolla ennen seuraavaa käyttöä.

Lemmikkieläimille hanavettä voi tarjota normaalisti.

Jaa artikkeli

Facebook Twitter Kommentoi

Kommentit

Toivomme vilkasta ja moniäänistä keskustelua! Noudatathan pelisääntöjä.

Kirjoita selkeästi ja napakasti. Kaikki viestit luetaan ja hyväksytään ennen julkaisua. Loukkaavia, henkilöön meneviä tai vihamielisiä kommentteja emme julkaise.

Kiitos kommentistasi!

 

Anna nimimerkki, mikäli et halua kommentoida omalla nimelläsi.

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

Lue lisää

JÄMIJÄRVI 14.3.2025 10:00 Tilaajille

Jämijärvi suunnittelee: Sivistystoimi ja hyvinvointitoimi yhdistetään yhden lautakunnan alle

OIVASEUTU 5.3.2025 07:00 Tilaajille

Kunnat haluavat keventää kymmenien miljoonien arvoista kiinteistömassaansa – Työ on hidasta

IKAALINEN, JÄMIJÄRVI 27.2.2025 07:00 Tilaajille

Jämijärvelle ja Ikaalisiin etsitään maaseudusta kiinnostuneita – Tutustujille halutaan esitellä maaseutuasumisen ihanuus ja kamaluus

HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN, JÄMIJÄRVI 13.2.2025 07:00 Tilaajille

Jämijärvi on vahvistunut Suomen kunnista eniten neljän vuoden aikana – Hämeenkyröllä seudun paras veto- ja pitovoima

JÄMIJÄRVI 7.11.2024 11:30 Tilaajille

Jämijärven yhteisöverojen kärki ei yllätä – Vain vähän muutoksia viime kertaan