Oletko nähnyt tätä ylöjärveläistä miestä? – Ilmoita välittömästi poliisille
Poliisi pyytää havaintoja Ylöjärvellä asuvasta Ari Sokasta. Hänet on etsintäkuulutettu epäiltynä 27. marraskuuta Petäjävedellä tapahtuneesta törkeästä väkivaltarikoksesta. Sokka käytti rikoksen tekoaikaan ajoneuvoa, jonka rekisteritunnus on LRR-101. Se löytyi 28. marraskuuta hylättynä Parkanosta.
Poliisi on suorittanut etsintöjä Sokan tavoittamiseksi, mutta hänen olinpaikkansa on toistaiseksi tuntematon. Poliisi tiedottaa, että Sokka saattaa liikkua joko punaisella vuoden 2003 Toyota Celicalla, jonka rekisteritunnus on RCY-133 tai vaaleanharmaalla vuoden 1997 Toyota Hiacella, jonka rekisteritunnus on OIH-894.
Sokka on aiemmin viettänyt pitkiäkin aikoja Keski-Suomessa Petäjäveden alueella ja Pohjois-Suomessa Sirkan kylässä.
Poliisi pyytää havaintoja Sokasta joko sähköpostiin vihjeet.sisa-suomi@poliisi.fi tai numeroon 0295 447 907.
Uutista korjattu 4.12. kello 12.30: Korjattu poliisin tiedotteen virheitä: Toyota Hiace on vaaleanharmaa, ei punainen. Lisäksi Sirkka ei ole kunta, vaan kylä.
Kommentit
Toivomme vilkasta ja moniäänistä keskustelua! Noudatathan pelisääntöjä.
Kirjoita selkeästi ja napakasti. Kaikki viestit luetaan ja hyväksytään ennen julkaisua. Loukkaavia, henkilöön meneviä tai vihamielisiä kommentteja emme julkaise.
Kiitos kommentistasi!