MIELIPIDE 4.12.2024 15:00

Napakat mielipiteet 4.12. – ”Huonojalkaisuus ei ole huoltoajoa”

Ikaalisten päättäjät hamuavat kovasti alueelleen tuulipuistoja. Miksei näitä suunnitella jo pääosin kaupungin omistamalle Teiharjun alueelle (jossa jo yksi yksityinen mylly) tai Patrakan mäkeen? Menisi jo siirtolinjat ja tiet vieressä.

Entinen ikaalilainen

Menin aamulla töihin klo 8.15. Tehtaan jälkeen Kyröskoskentiellä meni koulua kohti lapsi. Pieni, täysin mustissa, ei minkäänlaista heijastinta, ei pienintäkään. Kuinka vanhemmat voivat päästää lapsen pimeään ilman heijastinta. Voisiko aiheesta tehdä jutun, jos se koskettaisi edes jotain vanhempaa!

Huolestunut

Olen huomannut, että enenevissä määrin varsinkin ikäihmisten ajavat Hämeenkyrön kirjaston pääoven eteen autolla. Siinä on moottoriajoneuvolla ajo kielletty ja lisäkilpenä; ”huoltoajo sallittu”. Huonojalkaisuus ei ole huoltoajoa. Tätä tehdään myös iltapäivällä, kun koululaisia ja päiväkotilaisia on liikkeellä. Kukaan heistä ei oleta siellä autoja liikkuvan.

Ei ole pitkä aika, kun samanlaisessa tilanteessa kuoli juuri esikoululainen Espoossa. Henkilöautolla pääsee lapsi hengestään vaikka auto vain töytäisisi ja peruuttaisi yli, massa on sitä luokkaa, että henki lähtee hyvin vähästä ja ikäihmisten havainnointikyky ja pään kääntyminen on rajallista.

Ei eteen autolla

Jaa artikkeli

Facebook Twitter Kommentoi

Kommentit

Toivomme vilkasta ja moniäänistä keskustelua! Noudatathan pelisääntöjä.

Kirjoita selkeästi ja napakasti. Kaikki viestit luetaan ja hyväksytään ennen julkaisua. Loukkaavia, henkilöön meneviä tai vihamielisiä kommentteja emme julkaise.

Kiitos kommentistasi!

 

Anna nimimerkki, mikäli et halua kommentoida omalla nimelläsi.

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

Lue lisää

HÄMEENKYRÖ 17.1.2025 17:00 Tilaajille

Huikean suosittu Potter-ilta palaa helmikuussa suurempana kuin koskaan – Kasvaako kävijämäärä jälleen?

OIVASEUTU 15.1.2025 10:00 Tilaajille

Dekkarit, historialliset romaanit ja romantiikka nousivat seudun kirjastojen lainatuimmiksi – Kirjailijavierailuita on luvassa lisää kaikissa kirjastoissa

HÄMEENKYRÖ 13.1.2025 15:00 Tilaajille

Tuplataiteilija Marko Annala ideoi maailmasta puuttuvia tarinoita – ”En ole mikään uniikki lumihiutale”

MIELIPIDE 11.1.2025 10:00 Tilaajille

Lukijalta: Tuulivoimaa rakennetaan, sillä sähköä tarvitaan entistä enemmän – ”Tuulivoimaa vastustavat mielipiteet perustuvat paljolti henkilökohtaisiin tuntemuksiin, vähemmän tutkittuun tietoon”

IKAALINEN/PARKANO 7.1.2025 07:00 Tilaajille

Ely: Kangaslammin tuulivoima-alue kaipaa lisäselvityksiä – Aurinkovoima-alueelle edellytetään vaihtoehtoja