HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN, VILJAKKALA 22.5.2022 13:00

Hyvinvointialueen johtajapaikoille tarjotellaan tamperelaisia – esitys menee ensin hallitukseen, sitten valtuustoon

Anne Salminen

Tamperelaisia tarjotellaan Pirkanmaan hyvinvointialueen sosiaali- ja terveysjohtajan sekä konserni- ja tukipalvelujohtajien virkoihin.
Sosiaali- ja terveysjohtajaksi esitetään Tampereen sosiaali- ja terveyspalvelujen palvelualueen johtaja Taru Kuosmasta. Konsernipalvelujohtajan virkaan esitetään Pirkanmaan sairaanhoitopiirin ja Tampereen yliopistollisen sairaalan (Tays) johtajaylilääkäri Juhani Sandia ja tukipalvelujohtajan virkaan Taysin palvelukeskuksen johtaja Pekka Erolaa.
Hakuaika virkoihin päättyi 9. toukokuuta. Hakijoista on tehty ansiovertailu.
Aluehallitus päättää ensi tiistaina 24. toukokuuta, että esittääkö se aluevaltuustolle Kuosmasen, Sandin ja Erolan nimittämistä virkoihin. Lopullisen valinnan tekee aluevaltuusto.

Jaa artikkeli

Facebook Twitter

Lue lisää

HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN 7.2.2023 11:00 Tilaajille

Sote-henkilöstön kammoksuma työvuorosuunnittelu palautui valmisteluun – ”Tämä ei ole niin vaikeaa, kuin täällä nyt annetaan ymmärtää”

HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN 19.1.2023 08:00 Tilaajille

Hyvinvointialueen päivystysjärjestelmä uusiksi – ”Tilanne on oire jostain muusta ongelmasta”

HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN 17.1.2023 10:05 Tilaajille

Hyvinvointialueen valvonta koetaan puutteelliseksi, esitys lisäresurssista kaatui – ”Jos henkilöstöä ei ole, siinä ei valvonta auta”

OIVASEUTU 3.10.2022 20:25 Tilaajille

Maakuntavaltuusto ruoti investointiohjelmaa, Pylsy jätti aloitteen – ”Lääkäreille saatava avustavaa henkilökuntaa”

HÄMEENKYRÖ, IKAALINEN, VILJAKKALA 17.8.2022 14:00 Tilaajille

Aluevaltuusto syynäsi asiakasmaksujen byrokratiaa pienemmäksi – maksuja voidaan alentaa ja jättää perimättä, ja valtuusto haluaa kohderyhmän tietävän sen