Ammatti-instituutti Iisakista keväällä 2018 valmistuneet

Hämeenkyrön, Ikaalisten, Jämijärven ja Viljakkalan paikalliset uutiset

HÄMEENKYRÖ, PARKANO. Sasky koulutuskuntayhtymän Ammatti-instituutti Iisakista valmistuivat seuraavat henkilöt.

Hämeenkyrö: Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Walid Arian, Tampere, Arttu Einola, Ylöjärvi, Joni Helenius, Ylöjärvi, Mikko Kujansuu, Hämeenkyrö, Arttu Lehtimäki, Hämeenkyrö, Jetro Lehtinen, Ylöjärvi, Pekka Luojus, Hämeenkyrö, Onni Majuri, Hämeenkyrö, Niko Mattila, Hämeenkyrö, Eetu Mäyrä, Ylöjärvi, Ville Paussu, Ylöjärvi, Eetu Peltola, Hämeenkyrö, Jasmin Salmijärvi, Sastamala, Pekka Soukko, Ylöjärvi, Juho Toiva, Nokia, Jere Viilo, Ikaalinen.

Hotelli-, ravintola- ja cateringalan perustutkinto, kokki: Jenni Grek, Ylöjärvi, Johanna Ilomäki, Hämeenkyrö, Jenni Kangasperko, Hämeenkyrö, Jade Kelovesi, Tampere, Sonja Korpela, Kouvola, Aleksi Kukkula, Hämeenkyrö, Siiri Mansikkamäki, Tampere, Juha-Pekka Paavola, Hämeenkyrö, Sanni-Mari Petäjäniemi, Ylöjärvi.

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneistaja tai levyseppähitsaaja (Hämeenkyrö ja Parkano): Sakari Harjula, Hämeenkyrö, Jesse Hautaluoma, Karvia, Kalle Kajasvuori, Ylöjärvi, Jesse Lievonen, Ylöjärvi, Matias Luodetlahti, Karvia, Niklas Mantila, Parkano, Arttu Meskanen, Hämeenkyrö, Riku Meskanen, Hämeenkyrö, Jami-Petteri Nieminen, Ylöjärvi, Aatu Niskala, Parkano, Antti Nivus, Kihniö.

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja: Jose Auervuolle, Hämeenkyrö, Miika Haapasalo, Ikaalinen, Ella Jaakkola, Hämeenkyrö, Erno Korvenpää, Tampere, Juho Kukkasmäki, Jämijärvi, Samu Laakkonen, Hämeenkyrö, Leevi Leijala, Hämeenkyrö, Niina-Mari Luoma, Hämeenkyrö, Miko Virtanen, Hämeenkyrö.

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Helmi Aho, Ylöjärvi, Markus Jyrinki, Hämeenkyrö, Mikko Kainulainen, Ikaalinen, Arttu Keskiruusi, Ikaalinen, Juuso Kuustie, Hämeenkyrö, Emilia Leminen, Ylöjärvi, Simo Linnainmaa, Hämeenkyrö, Santeri Liuksiala, Hämeenkyrö, Vesa Nivala, Hämeenkyrö, Elias Rinnetmäki, Ikaalinen.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja: Aleksi Ala-Salomäki, Parkano, Niko Einola, Hämeenkyrö, Eero Hämylä, Hämeenkyrö, Janne Keso, Tampere, Joni Kiviniemi, Hämeenkyrö, Kalle Klemetti, Hämeenkyrö, Juho Kortesoja, Parkano, Sami Lampinen, Ikaalinen, Roni Niemi, Parkano, Tuomas Puntala, Ikaalinen, Janne Raipala, Hämeenkyrö, Juho Rajala, Parkano, Sauli Tuuri, Parkano, Arttu Yltävä, Ruovesi ja Jussi Tapiainen, Ikaalinen.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja: Vili Ihalainen, Ylöjärvi, Nuutti Jurvanen, Ikaalinen, Aleksi Jämsä, Hämeenkyrö, Niklas Kallio, Hämeenkyrö, Taave Keskinen, Hämeenkyrö, Aleksi Knuutila, Hämeenkyrö, Markus Marjamäki, Hämeenkyrö, Markus Mäntylä, Hämeenkyrö, Matias Pöppönen, Parkano, Joni Rantanen, Parkano, Veli-Pekka Salomäki, Parkano, Jesse Valtonen, Hämeenkyrö.

 

Ammatti-instituutti Iisakki, Osaran maaseutuopetusyksikkö: Maatalousalan perustutkinto, maatilatalouden osaamisala, maaseutuyrittäjä: Ina Kaarakka, Jarkko Kahila, Paula Lehtola, Jasmin Leppänen, Marika Mustajärvi, Kirsi Nukarinen, Seija Perälä, Katja Pietiläinen, Eeva Pirttijoki, Ville Rantanen, Annina Vehmaskangas, Jenni Virtanen.

Maatalousalan perustutkinto, maatalousteknologian osaamisala, maaseutuyrittäjä: Jani Haavisto, Antero Hakala, Janne Kokko, Jarkko Ollila, Pauliina Tapola, Reima Yliviikari.

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luontoalan osaamisala, luonnonvaratuottaja: Pia Aaltonen,
Emma Brusila, Kaisu Hyttinen, Maiju Kormano, Heini Kylänpää, Roosa Lundström, Miika Mäkitalo, Henri Mäkelä, Marika Nikolskij, Salla Perälä, Jyrki Pirkkalainen, Jenni Salmi, Neea Sipiläinen, Anita Urhonen-Kiveinen.

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luontoalan osaamisala, luonto- ja ympäristöneuvoja: Katri Järvelin, Päivi Uusitalo.

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luontoalan osaamisala, luonnonvaratuottaja ja luonto- ja ympäristöneuvoja: Laura Koivula, Karoliina Laitinen, Jani Niemi.

 

Parkano: Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja: Lotta Ritakorpi, Turku, Jonna Heinimäki, Parkano, Lotta Kärkölä, Parkano, Paula Laine, Parkano, Maria Lehtinen, Parkano, Janika Liikala, Parkano, Anne Majuri, Parkano, Vuokko Tuuri, Parkano, Taru Tykkyläinen, Kihniö, Ida Wiklund, Virrat, Kirsti Ylitörmä, Parkano, Pipsa Laholuoma, Parkano, Teija Pentikäinen, Kihniö, Raija Rantala, Kihniö, Iina Sivula, Parkano, Iida Tuomisto, Parkano, Saana Uusi-Luomalahti, Parkano.

 

Stipendien saajat: Ala-Salomäki Aleksi, Auervuolle Jose, Haapasalo Miika, Harjula Sakari, Hautaluoma Riku, Heinimäki Jonna, Jaakkola Ella, Kajasvuori Kalle, Kangasperko Jenni, Keso Janne, Knuutila Aleksi, Korvenpää Erno, Kujansuu Mikko, Kuustie Juuso, Kärkölä Lotta, Lehtimäki Arttu, Lehtinen Jetro, Lehtinen Maria, Linnainmaa Simo, Luodetlahti Matias, Luojus Pekka, Majuri Anne, Majuri Onni, Meskanen Riku, Niemi Roni, Nivala Vesa, Paavola Juha-Pekka, Rantanen Joni, Sivula Iina, Tykkyläinen Taru, Uusi-Luomalahti Saana, Wiklund Ida, Ylitörmä Kirsti.