Alakoululaiset kisasivat Kyröskoskella

Hämeenkyrön, Ikaalisten, Jämijärven ja Viljakkalan paikalliset uutiset

HÄMEENKYRÖ. Alakoulujen koulujenvälisten kilpailut käytiin 13. syyskuuta Kyröskosken urheilukentällä.

60 m PT: 1) Matilda Kaipila (Kyröskosken koulu), 2) Wilmiina Salmi (Kyröskosken koulu), 3) Iida Nyman (Mahnala), 4) Martha Laikola (Kirkonkylän koulu), 5) Heta Lehtinen (Kirkonkylän koulu), 6) Brita Heikkilä (Mahnala).

60 m PP: 1) Kaapo Mäkelä (Kirkonkylän koulu) 9.04, 2) Aapo Sivula (Mahnala) 9.59, 3) Aapo Rautiainen (Kirkonkylän koulu) 9.77, 4) Jaakko Leino (Heinijärvi) 9.79, 5) Elias Hyvärinen (Mahnala) 9.82, 6) Jesse Kaipila (Kyröskosken koulu) 10.04.

60 m IT: 1) Aino Kaurahalme (Kyröskosken koulu) 9.29, 2) Ronja Mäkipää (Mahnala) 9.35, 3) Reetta Pääkkö (Kyröskosken koulu) 9.65, 4) Milla Kaipila (Kyröskosken koulu) 9.70, 5) Laura Mänty (Kirkonkylän koulu) 9.76, 6) Manta Tapanainen (Pinsiö) 9.89, Ella Rajamäki (Mahnala) 10.10.

60 m IP: 1) Jimi Savikari (Kyröskosken koulu) 8.77, 2) Erick Uimonen (Mahnala) 9.03, 3) Teemu Koskela (Kirkonkylän koulu) 9.04, 4) Jesse Hietanen (Kyröskosken koulu) 9.17, 5) Eemeli Joensivu (Kyröskosken koulu) 9.29, 6) Eemeli Jokinen (Kyröskosken koulu) 9.35.

800 m PP: 1) Aapo Rautiainen (Kirkonkylän koulu) 3.00, 2) Kaapo Mäkelä (Kirkonkylän koulu) 3.01, 3) Onni Viitaharju (Kyröskosken koulu) 3.05, 4) Eetu Kalliokoski (Kirkonkylän koulu) 3.08, 5) Niilo Ketvell (Heinijärvi) 3.14, 6) Elias Hyvärinen (Mahnala) 3.29, 7) Miska Mustalahti (Kyröskosken koulu), 8) Taavi Tuominen (Kyröskosken koulu), 9) Leevi Syysjoki (Pinsiö), 10) Aapo Sivula (Mahnala), 11) Paavo Lehtiniemi (Heinijärvi), 12) Tuukka Katajainen (Kirkonkylän koulu, 13) Viljami Evikoski (Pinsiö), 14) Lenni Jokipaltio (Pinsiö), 15) Artturi Terävä (Mahnala), 16) Max Vilppo (Pinsiö), 17) Tiitus Ahola (Kyröskosken koulu).

Pallonheitto PT: 1) Juulia Koivisto (Kirkonkylän koulu) 30.30, 2) Heta Lehtinen (Kirkonkylän koulu) 28.00, 3) Neea Pyhtilä (Kyröskosken koulu) 25.40, 4) Pinja Lehto (Kirkonkylän koulu) 24.05, 5) Senni Kristensen (Kirkonkylän koulu) 21.36, 6) Ilona Rekilä (Mahnala) 20.70, 7) Pihla Valkama (Kyröskosken koulu) 19.54, 8) Salla Laakkonen (Pinsiö) 17.75, 9) Sara Vaunuveräjä (Kyröskosken koulu) 17.40, 10) Elsa Sillanpää (Pinsiö) 16.75, 11) Wilmiina Salmi (Kyröskosken koulu) 15.81, 12) Lotta Syysjoki (Pinsiö) 15.72, 13) Sanni Hakala (Pinsiö) 14.86, 14) Anni Kärkkäinen (Mahnala) 13.75, 15) Matilda Linna (Mahnala) 12.30, 16) Helmi Ahlgren (Mahnala) 11.78.

Pallonheitto PP: 1) Kaapo Mäkelä (Kirkonkylän koulu) 50.60, 2) Tiitus Ahola (Kyröskosken koulu) 31.57, 3) Onni Viitaharju (Kyröskosken koulu), 4) Jimi Marttila (Kirkonkylän koulu) 29.48, 5) Juuso Kalliola (Kyröskosken koulu) 28.40, 6) Eetu Nieminen (Mahnala) 26.90, 7) Jarkko Toiva (Heinijärvi) 26.72, 8) Jaakko Laukkoski 25.97, 9) Leevi Syysjoki (Pinsiö) 24.65, 10) Toivo Sagulin (Kirkonkylän koulu) 22.67, 11) Max Vilppo (Pinsiö) 21.78, 12) Aapo Sivula (Mahnala) 21.56, 13) Luuka Leivo (Mahnala) 20.40), 14) Emil Mäennenä (Pinsiö) 19.32, 15) Nuutti Hede (Mahnala) 18.88, 16) Tuukka Katajainen (Kirkonkylän koulu) 18.43, 17) Niilo Ketvell (Heinijärvi) 18.28, 18) Lenni Jokipelto (Pinsiö) 14.58.

Kuula IT: 1) Milja Mäki (Kyröskosken koulu) 6.96, 2) Ronja Kekki (Kyröskosken koulu) 6.42, 3) Ronja Mäkipää (Mahnala) 6.08, 4) Jannie Laine (Mahnala) 5.95, 5) Johanna Naskali (Kyröskosken koulu) 5.45, 6) Milla Kaipila (Kyröskosken koulu) 5.38, 7) Aada Rautio (Kirkonkylän koulu) 5.21, 8) Eveliina Riepula (Pinsiö) 5.19, 9) Alina Hannula (Mahnala) 5.05, 10) Lahja Välimäki (Kirkonkylän koulu) 5.00, 11) Minja Roponen (Mahnala) 4.64, 12) Iida Einola (Kirkonkylän koulu) 4.33, Eerika Hiiri (Kirkonkylän koulu) 4.32.

Kuula IP: 1) Jasper Rask (Mahnala) 8.18, 2) Jesse Hietanen (Kyröskosken koulu) 7.41, 3) Aleksi Pitkänen (Kyröskosken koulu) 7.35, 4) Niklas Wallenstjerna (Pinsiö) 7.04, 5) Justin Nyström (Mahnala) 7.04, 6) Eetu Hjelm (Kyröskosken koulu) 6.85, 7) Eeti Viitanen (Kyröskosken koulu) 6.78, 8) Topi Viitaniemi (Kirkonkylän koulu) 6.61, 9) Riku Vuorela (Heinijärvi) 6.61, 10) Viljo Hannula (Mahnala) 6.52, 11) Lauri Kärkkäinen (Mahnala) 6.47, 12) Pyry Kyröjoki (Kirkonkylän koulu) 6.30, 13) Sami Putkonen (Kirkonkylän koulu) 6.26, 14) Verner Salosara (Pinsiö) 6.24, 15) Kimi Kortesluoma (Pinsiö) 5.75, 16) Mika Pusa (Kirkonkylän koulu) 5.67.

Pituus PT: 1) Wilmiina Salmi (Kyröskosken koulu) 3.43, 2) Sofia Kesseli (Kirkonkylän koulu) 3.34, 3) Martta Laikola (Kirkonkylän koulu) 3.25, 4) Matilda Kaipila (Kyröskosken koulu) 3.22, 5) Minea Mustakoski (Mahnala) 3.18, 6) Neelia Vihavainen (Kirkonkylän koulu) 3.15, 7) Iida Nyman (Mahnala) 3.12, 8) Pinja Lehto (Kirkonkylän koulu) 3.03, 9) Emma Kultala (Kyröskosken koulu) 2.89, 10) Suvi Moisio (Kyröskosken koulu) 2.80, 11) Pinja Kerttula (Mahnala) 2.72, 12) Ilona Rekilä (Mahnala) 2.70, 13) Salla Laakkonen (Pinsiö) 2.53, 14) Ronja Kulmala (Pinsiö) 2.50, 15) Lotta Syysjoki (Pinsiö) 2.43, 16) Netta Paloniemi (Pinsiö) 2.28.

Pituus PP: 1) Kaapo Mäkelä (Kirkonkylän koulu) 3.95, 2) Aapo Rautiainen (Kirkonkylän koulu) 3.56, 3) Aapo Sivula (Mahnala) 3.36, 4) Tiitus Ahola (Kyröskosken koulu) 3.22, 5) Leevi Lattu (Kyröskosken koulu) 3.14, 6) Jere Ahonen (Kyröskosken koulu) 3.12, 7) Onni Viitaharju (Kyröskosken koulu) 3.08, 8) Elias Hyvärinen (Mahnala) 3.05, 9) Artturi Terävä (Mahnala) 2.82, 10) Eetu Nieminen (Mahnala) 2.81, 11) Viljami Antila (Heinijärvi) 2.80, 12) Aatu Vatajaniemi (Kirkonkylän koulu) 2.71, 13) Leevi Syysjoki (Pinsiö) 2.69, 14) Lenni Jokipaltio (Pinsiö) 2.69, 15) Tuukka Katajainen (Kirkonkylän koulu) 2.59, 16) Paavo Lehtiniemi (Heinijärvi) 2.49, 17) Viljami Evikoski (Pinsiö) 2.46, 18) Joni Suoja (Heinijärvi) 2.37, 19) Jere Rantanen (Pinsiö) 1.71.

Pituus IT: 1) Milla Kaipila (Kyröskosken koulu) 3.67, 2) Ronja Mäkipää (Mahnala) 3.59, 3) Neea Kiviniemi (Kyröskosken koulu) 3.59, 4) Ronja Kekki (Kyröskosken koulu) 3.53, 5) Laura Mänty (Kirkonkylän koulu) 3.45, 6) Neamaria Pölönen (Kirkonkylän koulu) 3.40, 7) Sonja Loisa (Pinsiö) 3.35, 8) Emmi Ahonen (Kyröskosken koulu) 3.30, 9) Sofia Vatajaniemi (Kirkonkylän koulu) 3.30, 10) Manta Tapainen (Pinsiö) 3.29, 11) Amanda Nikki (Heinijärvi) 3.28, 12) Maija Alfreds (Mahnala) 3.20, 13) Alina Hannula (Mahnala) 3.13, 14) Milla Joukainen (Kirkonkylän koulu) 3.08, 15) Mea Järvelin (Heinijärvi) 3.00, 16) Siiri Törmänen (Mahnala) 2.93, 17) Sania Niemelä (Heinijärvi) 2.91, 18) Emma Vuorinen (Pinsiö) 2.61.

Pituus IP: 1) Jimi Savikari (Kyröskosken koulu) 3.96, 2) Eemeli Jokinen (Kyröskosken koulu) 3.72, 3) Teemu Koskela (Kirkonkylän koulu) 3.67, 4) Erick Uimonen (Mahnala) 3.64, 5) Aleksi Pitkänen (Kyröskosken koulu) 3.64, 6) Aaro Juvonen (Kirkonkylän koulu) 3.56, 7) Viljami Saari (Kyröskosken koulu) 3.46, 8) Joni Viipuri (Kirkonkylän koulu) 3.36, 9) Eetu Laine (Kirkonkylän koulu) 3.34, 10) Kimi Kortesluoma (Pinsiö) 3.30, 11) Aatos Sivula (Mahnala) 3.23, 12) Johan Sillanpää (Pinsiö) 3.20, 13) Justin Nyström (Mahnala) 3.07, 14) Valtteri Evikoski (Pinsiö) 3.02, 15) Verner Salosara (Pinsiö) 2.93, 16) Julius Niemelä (Mahnala) 2.86.

Viestin tulokset: 1) Kyröskoski-1 1.30, 2) Kyröskoski-2 1.31, 3) Mahnala-1 1.31.8, 4) Kirkonkylä-1 1.32, 5) Kirkonkylä-2 1.35, 6) Mahnala-2 1.35.8, 7) Heinijärvi-1 1.36, 8) Pinsiö-1 1.42.

Viestijoukkueet, Heinijärvi: Robin Laitinen, Nelli Mäkynen, Venla Mäkynen, Eetu Versta. Pinsiö: Johan Sillanpää, Manta Tapanainen, Leevi Syysjoki, Netta Paloniemi. Kirkonkylän koulu 1. joukkue: Kaapo Mäkelä, Heidi Eerikäinen, Teemu Koskela, Julia Koivuniemi. Kirkonkylän koulu 2. joukkue: Aapo Rautiainen, Tilta-Maria Liusiala, Luukas Rantala, Sara Brusila. Kyröskosken koulu 1. joukkue: Jesse Hietanen, Aino Kaurahalme, Wilmiina Salmi, Jesse Kaipila. Kyröskosken koulu 2. joukkue: Jimi Savikari, Milla Kaipila, Matilda Kaipila, Taavi Tuominen. Mahnala 1. joukkue: Iida Nyman, Elias Hyvärinen, Ronja Mäkipää, Erick Uimonen. Mahnala 2. joukkue: Brita Heikkilä, Aapo Sivula, Maija alfreds, Julius Niemelä.